VITAJTE 

Japonská tradičná špecialita - sushi z čerstvých rýb

V oblasti gastronómie je sushi už dlho pojmom, ktorý si získal srdcia mnohých gurmánov ako i obyčajných konzumentov po celom svete. História tohto jedla siaha až do 7. st. n. l., kedy sa tento kulinársky nápad presunul z Číny do Japonska. Nejde teda o pôvodné japonské jedlo, ako si väčšina ľudí myslí. No až Japonci z neho urobili na základe svojich receptúr gurmánsku tradíciu, ktorú potom rozšírili do celého sveta. Zaujímavosťou pritom je, že sushi vzniklo úplnou náhodou - stredovekí rybári si často balili čerstvé rybie mäso do ryže, ktorá im slúžila ako výborný konzervant. Až postupom času zistili, že mäsko chutí lepšie, keď sa konzumuje spolu s tou ryžou. A tak netrvalo dlho a začali vznikať prvé recepty na sushi.

Základom každého receptu na dobré sushi je kvalitná ryža, ktorá oproti ostatným druhom ryže obsahuje väčšie množstvo škrobu. Najpoužívanejšia je guľatozrnná nišiki, ktorá sa dá bežne dostať v obchodoch. Je lepivá, takže výsledok kulinárskeho snaženia drží pekne pohromade a nerozpadáva sa.

Pravých a originálnych receptov na sushi nie je veľa. Japonci si totižto potrpia na tradície a vyhýbajú sa novým trendom alebo experimentovaniu s osvedčenými receptami. Jednotlivé druhy sushi, sa líšia rôznymi náplňami, koreninami, ingredienciami a hlavne celkovým spájaním rozličných chutí. Najzákladnejším a najviac obľúbeným receptom je tzv. maki sushi - ide o rolky plnené ryžou a kúskami čerstvých rýb spolu so zeleninou (najčastejšie uhorka, mrkva, avokádo), pričom táto náplň je zabalená do morských rias nori pomocou bambusovej podložky. Rolka sa potom krája na rovnako veľké kolieska, ktoré sa namáčajú do sójovej omáčky a do wasabi. Samozrejme k tomu nemôže chýbať nakladaný zázvor, ktorý neutralizuje chuť celého pokrmu. V súčasnosti existuje niekoľko rôznych obmien základného receptu na maki sushi, z ktorých najznámejšie sú tekka maki (sushi plnené plátkami surového tuniaka) alebo futo maki (verzia sushi s bohatou náplňou, v ktorej dominujú sladká omeleta tamago, tekvicové pásy kampyo a huby shiitak).

Nigiri sushi je ďalším obľúbeným receptom. Stačí iba rukami vytvoriť z ryže valček a na vrch priložiť kúsok čerstvej ryby. Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že ide o niečo veľmi jednoduché a primitívne. No nenechajte sa pomýliť. Ide tu totižto o konzistenciu ryže - tá musí byť striktne rovnaká, celistvá, pričom valček sa pri jeho uchopení paličkami alebo prstami nemôže rozpadať. Zároveň však nemôže byť ani príliš tuhý, aby sa zachovala správna chuť ryže. A to samozrejme chce svoj tréning. Nigiri sushi sa tiež podáva so sójovou omáčkou, wasabi a nakladaným zázvorom.

Trojicu najznámejších japonských receptov na originálne sushi uzatvára tzv. temaki sushi. Ide o variantu s kornútkami z morských rias, kde náplň tvorí ryža, čerstvé rybie mäso, kaviár, krevety, niekedy aj uhorka alebo nakladaná reďkovka. Na prísady tak ide o bohatšiu variantu a preto oproti iným druhom sushi sú kúsky temaki sushi o poznanie väčšie.

K menej známym receptom potom patrí tzv. oshi sushi - lisované sushi, ktoré sa robí pomocou drevenej formy oshibako. Na spodok formy sa nanášajú ingrediencie, ktoré sa prevrstvia ryžou. Následne sa forma zavrie a stlačí. Vzniknuté kocky alebo obdĺžniky sa krájajú na malé kúsky.

Smažené tofu kúsky plnené sushi ryžou zase poznáme pod názvom inari sushi. V prípade, že sa pri príprave použije miska sushi ryže zmiešaná s ingredienciami ako sú napríklad surová ryba, huby shiitake, omeleta alebo morské chaluhy, tak hovoríme o príprave tzv. chirashi sushi.